top of page

נעים להכיר

שמי אפרת, בת 45, אשת איש ואמא ל 2 בנים, מתגוררת בתל אביב.

במקצועי אני עוסקת פסיכותרפיה ממוקדת גוף, נפש ורוח לנשים, מלמדת, מרצה ומדריכה מקצועית.

 

בגופי אני יצור רגיש למדי, אם כי במבט ראשון אין הדבר ניכר בי במיוחד. אני איטית, מהורהרת ואוהבת מנוחה. אני חומדת שקט ומכורה לטבע - לצבע הירוק, למים חיים ולריח אדמה.

בנפשי אני אישה יוצרת, מתחקה אחרי הרמוניות ואסתטיקה, השפעות וחיבורים, מתמסרת ומשתבללת בתהליכי יצירה ושולחת ידי (או לפחות את קצות אצבעותי) במוזיקה, ציור וכתיבה.


אני מטפחת תודעה ערה וסקרנית, אוהבת ללמוד ולהתרחב, להכיר ולגלות דברים ובעיקר א.נשים.

אני אכפתית ופוליטית, שואפת לתרום את חלקי גם לעשיה חברתית ותמיד בתחושה שאני לא עושה מספיק.


בנשמתי אני חונכת, מחזיקה ביכולת למבט על (לפרקים גם מעבר), ובידע הנוגע לליווי וגישור בין עולמות, לידות ומעברים. בגיל 20 מצאתי בית בדהרמה, מאז אני לומדת, מתרגלת והולכת בדרך הלב הבודהיסטית.

4_edited.jpg
אפרסק בלי מסגרת_edited.png

בחרתי בלב שלם ללכת בדרך המקצועית של טיפול וריפוי מתוך רצון להישאר קרובה וקשובה לפעימות החיים. ידעתי שהיא מכילה את הכל - רבדים של הוויה, גוף וטבע, אומנות ויצירה, קשר ומפגש, אקטיביזם, למידה וגדילה, מוות ולידה. ידעתי שאוכל לצקת לתוכה את כל החלקים שבי ולכולם יהיה מקום.
היום, אני מרגישה ברת מזל על הבחירה זאת, הבחירה לעשות טוב בעולם, לרקום קשרים עמוקים ומשמעותיים, לגעת ולהינגע בחזרה.

אני מוקירת תודה על המפגש עם נשים שמבקשות להרבות טוב בחייהן ובעולם סביבן, להתפתח ולגדול, נשים שמסכימות להכיר את עצמן לעומק, לשחרר כאב, להרפות ולסלוח, נשים אמיצות כלביאות, הפוסעות בשבילים לא נודעים, לומדות להתמסר, לקבל ולהאמין.

נשים אלו ממלאות אותי בהשראה, הן המורות והמרפאות הגדולות של חיי.

הבחירה בדרך הריפוי

IMG_20201217_135217_766 (1).jpg

קצת יותר פנימה והסיפור שלי עם נשים

מאז שאני זוכרת את עצמי, מעסיקים אותי נושאים הנובעים מחווית היותי ילדה-נערה-אישה. הגוף הנשי אליו נולדתי - הנטיות וה"תפקידים" שלי כאישה במערכות יחסים - הציפיות, גבולות הרשות ומקומי כאישה בעולם; אך החיבור העמוק שלי לדרכן של נשים ומשם לשדה המקצועי, התרחש רק בגיל 30, במקביל למסע ההריון, הלידה והאמהות הראשונית לבני הבכור, מסע שמצידו האחד הפגיש אותי עם קושי גדול ומצידו השני פתח בפני דרך חדשה והניע תהליך ריפוי עמוק וחיוני.

עד לאותו מעבר חיים הייתי מטפלת צעירה, עסקתי בפסיכותרפיה גופנית, בזן שיאצו ובלימוד יוגה ומדיטציה לילדים, וכמו מטפלים צעירים רבים עוד חיפשתי וגיששתי את מקומי בעולם הטיפול ואת השפה הייחודית שלי.

במהלכו של המעבר נכנעתי לתנועה שדרשה ממני לעצור הכל, כמו עוף החול להרפות ולתת לכל מה שהיה עד כה לגווע, להסכים לשהות באין בלי לדעת מי אני ומה יוליד יום.
בצידה השני של אותה תעלת לידה ארוכה, מצאתי עצמי בעולם חדש, מחזורי ומעגלי, שרכות ועוצמה מתקיימות בו זו לצד זו. התעוררה בי אישה קדמונית, חזקה ואוהבת, המכירה במורכבויות ובאתגרים שבחיי נשים, בחשיבותה של תמיכה נשית ובכוחה של הקהילה.

חרדל בלי מסגרת_edited_edited_edited_edit

אני פוגשת בדרכי המקצועית נשים רבות אשר חוות תהליכי שפל וגאות, שינויים ותעצומות במעגלי החיים.
 

החזון שלי הוא לסייע להן תוך חידוד והעמקת הקשב והאינטימיות עם גופן, מחזוריותן ומיניותן, לעודד ולתמוך ביכולת להיות בהקשבה לסמכות הפנימית ובהיענות למקצבים הטבעיים האותנטיים של כל אחת ואחת. כל זאת זאת דרך חיבור לאינסטינקטים, לידע ולאינטואיציה נשית ודרך טיפוח יחסים של קבלה, חמלה ואהבה.

טיפוח והעמקת שפת הדרך הנשית

מאז ועד היום אני מתעניינת יותר מכל במה שיש לנשים חכמות וחתרניות ללמד אותי אודות טיפול, אני מעמיקה בגישות אשר רואות בקשרים היבט מרכזי בהתפתחות ובבריאות הגוף-נפש, ואני מטפחת שפה ומיומנויות עבודה רכות, עגולות, מבוססות קשיבות ונוכחות.

במקביל, אני מרחיבה ומעמיקה את המודעות בנוגע לתמות וסוגיות התמודדות נפוצות בחיי נשים כיום, בפרט אלו אותם אני פוגשת בקליניקה לעיתים קרובות, ביניהם: מערכות היחסים של נשים עם גופן, יחסי אמהות ובנות, ירושה נשית בין דורית, תהליכי יצירה וביטוי בעולם, חיברות ושייכות, ביטחון ותקשורת, אינטימיות ומיניות ועוד. 

בין חוץ לפנים והחיבור לעבודה עם טראומה

עד מהרה ההתמקדות בעבודה עם נשים חשפה בפני עד כמה נפוצה ורווחת, לעיתים אף מוסדרת, הפגיעות והטראומה בחייהן של נשים; היא חידדה את יכולתי לזהות ולראות את האופנים בהם טראומות מבית ומחוץ, הנכיחו את עצמן כדבר נפוץ והתגלו כגורם מכריע ומשפיע על חיי הגוף-נפש-רוח.

 

אל מול התובנות האלו, תחושתי הייתה שתכניות הלימודים מהן יצאתי, לא הכינו אותי טוב דיו, או העניקו לי כלים מספקים למפגש הרווח עם טראומה בקליניקה. כמו כן הרגשתי שפילוסופיית הטיפול על ברכיה חונכתי, אינה מעניקה מקום של חשיבות רבה ולעיתים אף עומדת בסתירה או בנתק מנושאים של טראומה, אירועי חיים ממשיים וההשפעות של תרבות, חברה וממסד על הנפש ועל חווית החיים של נשים.


בהמשך לתובנות אלו הקדשתי (ועודני מקדישה) את העשור האחרון למסעות של למידה והיכרות עם שדות הטראומה המבוססת על אירועי חיים ממשיים ועל מערכות התקשרות לא מיטיבות בילדות ובכלל, לרכישת ידע וכלים לעבודה ממוקדת גוף עם טראומה ולטיפול רגיש ומיודע טראומה ומגדר. בעבודתי כיום אני נעה לפי הצורך בין שלושה צירים: העולם הפנימי התוך נפשי, העולם החיצוני ואירועי החיים והמרחב המעברי, הסימבולי המתווך ביניהם.

 

מבלי שהתכוונתי לכך מראש, עבודה רגישה ומיודעת טראומה נשזרה בדרכי המקצועית והתגבשה לשפה, ובהמשך לכך הפכה בשנים האחרונות למוקד מרכזי בעשייה המקצועית שלי כמטפלת, מדריכה ומורה.

FB_IMG_1627274295191.jpg
ציפורים שקוף_edited.png

האתר הזה מלווה אותי כבר מעל ל 10 שנים, במהלכם הוא עבר שינויים וגלגולים רבים - במבנה, בשפה ובטקסט, בצבעים, במדיה ובתדרים. שינויים אלו משקפים ומהדהדים את המעברים והתמורות שחלו בחיי המקצועיים כמו גם האישיים.

אל מול אותם תמורות ושינויים עוברת כחוט השני הכוונה ששמתי בו עוד מימיו הראשונים, להיות מרחב של נתינה, מרחב המדבר בשפה ערה ומתירה, שמאשרת ומעניקה רשות. להיות בית לתוכן וכתיבה דרכם אני שואפת להזמין לדיאלוג, לגעת, להפרות ולהרחיב את הידיעה.

על האתר והכוונה ששמתי בו 

קרדיט והודיה

את האתר מלווים צילומיה של אחותי הנפלאה והמוכשרת - לירון שיינקמן. 

הטקסטים באתר נערכו ונרקחו בליווי האחת והיחידה - קרן הרטמן.

את איורי הנושא באתר (האישה והציפור) ציירה ביד טובה ורגישה - מיה גור

מה אני עושה היום ואיך ניתן לפגוש אותי 

שיתוף המסע שלי עד כה בא לכדי איסוף, מתכנס לרגע ההווה אותו אוכל לתאר, ולתכניות העתיד אותן אני טווה מבלי לדעת עד הסוף לאן תיקח אותי הדרך.


בימים אלו אני מקבלת מטופלות בקליניקה שלי בהדר יוסף בתל אביב,

מלווה ומדריכה מטפלות ומטפלים בקליניקה ובזום,

מנחה ומלמדת בתכניות ההכשרה לטיפול בטראומה - בסיס בטוח ובקבוצת לימוד לטיפול בנשים.

 

אני מזמינה אותך לכתוב לי, לשתף, לבקש, לשאול, להתייעץ. אני תמיד שמחה לשמוע ולהכיר.

כמו כן ניתן להירשם לרשימת התפוצה ולקבל ממני מיילים ועדכונים על מאמרים חדשים ותכניות לימוד שנפתחות.

 

תודה שקראת - מאחלת לך קריאה ושהייה נעימה באתר
אפרת.

IMG_20201220_014711_050 (1).jpg
bottom of page