top of page

מנדלה תרפיה וטיפול בכלים של הבעה ויצירהמנדלה תרפיה ושילוב כלים של הבעה ויצירה בטיפול

"יצירת דבר אחד בנקודה מסויימת בנהר מזינה את אלה הבאים אל הנהר, מזינה יצורים החיים הרחק במורד הזרם, ועוד אחרים החיים במעמקים" ~ קלאריסה פינקולה אסטס

היכולת היצירתית של האישה היא הנכס היקר ביותר שלה; היא מזינה אותה מבפנים, בכל הרמות: הנפשית, הרוחנית, הרגשית והכלכלית. היצירתיות היא אחד הכוחות הפנימיים החשובים שניתנו לאדם כמשאב חיוני בתהליכי התמרה, החלמה וטרנספורמציה ובעתות משבר הכוח היצירתי כמו מרים את ראשו ומבקש שנעשה בו שימוש. בעבודתי עם נשים אני עושה שימוש תדיר בעבודה עם מנדלות, בכלים מעולם האומנות (ציור, כתיבה, פלסטלינה) ובעבודה עם יצוגים (פליימוביל, בדי קונסטלציה, בובות של חיות ועוד). כל זאת, מתוך אמונה כי היצירה והכנסת גורם שלישי למרחב הטיפולי, פותחת ערוץ חשוב ויחודי ליצירת דיאלוג עם העולם הפנימי, וכי אלה מאפשרים מרחב לביטוי והבנה של מה שלא ניתן להבין ולהביע במילים.

מהי מנדלה?

המנדלה היא ביטוי גרפי הנושא מסר ומשמעות, שבמרכזו צורת המעגל. כמשאב וארכיטיפ מיצגת המנדלה את מחזוריות החיים, ראשית החיים ואת היסוד הרוחני והלא חומרי. המעגל המקיף את המנדלה הוא השלם הראשוני שמגדיר את כוליות הנפש ומגן עליה, ונקודת המרכז שלו מייצגת את תמצית נקודת המרכז של הנפש ואת מקור החיים הנפשיים. המנדלה היא מקום ההתהוות והלידה ממנה יכול האדם לשאוב כוח להתחדש. בעתות משבר ותהליכי שינוי, חזרה אל המנדלה מהווה תהליך סמלי בו האדם מפנה עצמו מן העולם ומתרכז במוקד פנימיותו ובשורש הווייתו, כדי להיוולד מחדש אל העולם.

מנדלה תרפיה

יצירת מנדלה בהקשר טיפולי היא ביטוי יצירתי פנימי של נפש האדם "כאן ועכשיו"; הוא נתון במרחב המוגן של המעגל ומכיל סמלים, מקצבים, סימנים, צורות, צבעים וסידור יחודי בכל פעם מחדש. יצירה ספונטנית זו מביאה לכדי ביטוי את סיפורה של היוצרת ברגע נתון; במהלכה נוצר קשר בין האישה לפנימיותה, ומתאפשר שיח רב מימדי ודיאלוג בלתי אמצעי עם הגוף, הרגש והתודעה ברגע הווה. הציור נעשה בתהליך מדיטטיבי המלווה בהקשבה פנימית לתהליכים אישיים. התבוננות מודעת במהלך ולאחר יצירת מנדלה מאפשרת לנו לקבל מסר המתחבר למשהו בתוכנו ומהווה חלון וראי לעצמיותנו. בחירת הצבעים, הצורות והקומפוזיציות השונות מהוות מפת דרכים להיכרות מחודשת ועמוקה של ה'עצמי' והיחסים שלו עם ה'אני' והסביבה. עיבוד התהליך מוביל לתובנות ומהווה מקור ובסיס לתהליכי התארגנות ושינוי.מנדלה וטראומה

חווית הטראומה מפרקת את הלכידות של המערכות המרכיבות את הזהות האישית ומותירה אותנו לא שלמים ונטולי רצף. יצירת מנדלה בהקשר של טראומה, מזכירה לנו שישנו גדם של שלמות השוכן בקרקעית נפשנו, ממתין להתגשמותו ומנחה אותנו לקראתו. היא מהווה הבטחה של האפשרות לאינטגרציה של הנפש. המנדלה, בהיותה "מקום בטוח", מאפשרת ביטוי אותנטי בשיקוף הטראומה; דרכה ניתן לזהות את הפרת האיזון וחוסר הארגון המאפיינים את המצב הטראומתי. מפגש עם טראומה בתהליך המנדלי מאפשר שהות עם החוויה, הכרה וזיהוי של מוקד הטראומה, קתרזיס ופורקן וכן הכירות עם כוחות ומשאבים.

Comments


bottom of page