- עיסוי פרינאום, איך להימנע מחתך בלידה, אפרת דבוש נאור | גוף ~ נפש ~ רוח ~ אישה
   יוצרת נוכחות ››
 נוכחת בחיים 
 נוכחת בזוגיות 
 נולדת מחדש 
   שלום עם הגוף ››
 דימוי גוף ואכילה רגשית 
 התמודדות עם מחלה 
 חיבור למיניות ולתשוקה 
 טיפול בבעיות מחזור 
 טיפול תומך בגיל המעבר 
   בדרך להריון ››
 שיאצו לקשיי פריון 
 ליווי רגשי - פוריות 
 הפלה ואובדן הריון 
   הריון ולידה ››
 שיאצו בהריון 
 היפוך עובר 
 זירוז לידה טבעי 
 הכנה רגשית ללידה 
 טיפול רגשי בהריון 
   בשער האמהות ››
 שיאצו אחרי לידה 
 ליווי רגשי אחרי לידה 
 טיפול בטראומה בלידה 
 ליווי ותמיכה למניקות 
 מעגל אמהות 
   הדרכה למטפלים
   נשים ממליצות
-
 
 
 
 
עיסוי הפרינאום - איך להמנע מחתך בלידה

מהו הפרינאום?
 
הפרינאום הוא החלק התחתון של פתח הנרתיק, בלידה, הפרינאום נמתח מתיחה אינטנסיבית כדי לאפשר מעבר לראש התינוק.
מכיוון גופנו בנוי ללידה לפרינאום יכולת להמתח אבל לפעמים ישנם קרעים ובמצבים מסוימים יש גם צורך לבצע חתך. על מנת להפחית ככל האפשר את הצורך בחתך ואת הסיכוי לקרעים מומלץ להגמיש את רקמת הפרינאום מבעוד מועד.
עיסוי פרינאום הוא דרך מצוינת להתכונן ללידה בכך שהוא מגמיש את אזור החיץ ומכין אותו לקראת המתיחה בלידה, נוסף על כך עוזר המגע באזור לתרגל הרפיה מודעת וממוקדת שלו.
 
הכנות ראשונות...
 
החל משבוע 34 אפשר להתחיל להכין את הפרינאום ע”י עיסוי יום יומי בן שלוש או ארבע דקות. את העיסוי ניתן לבצע באופן עצמאי או בעזרת בן הזוג. לפני תחילת העיסוי רוחצים את אזור החיץ ואת הידיים, ואם הציפורניים ארוכות כדאי לקצר ולשייף אותן, רצוי להשתמש בשמן העשיר בוויטמין E המוכר כמרכך עור או בשמן בסיס פשוט כמו שמן שקדים או זרעי ענבים.
כדאי לעמעם את האורות או להשתמש באור נר, לשים ברקע מוזיקה נעימה וכל דבר שיתרום לאווירה נינוחה ורפויה.
 
את העיסוי מבצעים בשכיבה על מיטה, כשהחלק התחתון ביותר של הגוף המונח על המיטה הוא הישבן. הברכיים פשוקות באוויר וכפות הרגליים נחות על הרצפה או בצמוד לישבן על המיטה, מומלץ לפרוש מגבת על קצה של מיטה ועל הרצפה שמתחתיה כדי להמנע מכתמי שמן.
במידה ואת עושה את העיסוי בעצמך אפשר בעמידה כשרגל אחת מורמת על המיטה או האמבט כך שתוכלי להגיע עם היד מתחת לבטן אל פתח הנרתיק שלך. במידה ואת מקבלת עיסוי, נותן העיסוי יושב בנוחות על שרפרף קטן או על שני ספרים עבים, כך שגובה מרפקיו שווה לגובה קצה המיטה ככל האפשר, כדי שלא יצטרך לאמץ את ידיו מאמץ מיותר בזמן העיסוי. יש לשבת קרוב מאוד לאישה שמקבלת את העיסוי. 
 
איך עושים עיסוי פרינאום?

עיסוי פרינאום

טובלים בשמן את החלק העליון של האצבע המורה בשתי הידיים ומורחים את השמן בעדינות 
באזור הפרינאום. האזור אותו צריך לעסות הוא בחלק הפנימי התחתון של הנרתיק אך בעומק של כסנטימטר וחצי בסך-הכל, לכן אין צורך להשתמש ביותר מגובה הפרק הראשון של האצבע. לאט מחדירים את שתי האצבעות עד לגובה הטבילה בשמן לתוך הנרתיק ונותנים דחיפה עדינה וממושכת של פתח הנרתיק כלפי מטה, לכיוון פי הטבעת. אין למתוח את העור יותר מסנטימטר או שניים בשלב הראשון. בעדינות רבה מפרידים את האצבעות וממשיכים את המתיחה לכיוון הירכיים, כלומר, הצדה. נראה שהאצבעות מציירות את האות האנגלית T במהופך או עוגן. אפשר להמתין שתי שניות למתיחה לאורך, ומיד בהמשכן שלוש שניות עבור המתיחה לצדדים.
 
בהדרגה מגדילים את המתיחה למטה ולצדדים. בהמשך, אפשר לתגבר את שתי האצבעות המעסות באצבעות נוספות, ורצוי לחדש מדי פעם את שימון האצבעות. מומלץ לנסות להגדיל מדי פעם את הפתיחה של האזור. הפתיחה אינה של צוואר הרחם, כמובן, אלא של פתח הנרתיק. אם לאחר שישה עיסויים תגיעו לפתיחה של ארבע אצבעות דמיוניות בטווח שבין האצבעות בזמן המתיחה הצדה, זה מצוין. ארבע אצבעות הן כשמונה סנטימטרים. קוטרו של ראש התינוק הוא כעשרה סנטימטרים, ואם תוסיפו לארבע האצבעות את קוטר השתיים המבצעות בפועל את העיסוי, תראו כמה גמיש החיץ, ועד כמה הוא מתאים ללידה.
 
נשים מסוימות טוענות כי לאחר העיסוי הן מרגישות צריבה בפתח הנרתיק והתופעה מדאיגה אותן. אם זה המצב, ייתכן שהדבר מצביע על קיומה של קנדידה בנרתיק. הקנדידה, פטריית שמרים, אוהבת שמן נבט חיטה, ומשגשגת בנוכחותו. במקרה כזה מומלץ שלא להשתמש בשמן נבט חיטה, אלא להחליפו בשמן שקדים.
 
על מנת לשמור על היגיינה חשוב לצקת מהשמן כמות קטנה וחד-פעמית לקערית נפרדת לפני השימוש, כך שלא תוחזר לבקבוק טיפת שמן שנגעה באצבעות, כמו כן להמנע מלגעת בפי הטבעת ולאחר מכן בנרתיק, אין צורך לשטוף את השמן לאחר העיסוי. 
 
במידה ואת מקבלת עיסוי, נותן העיסוי חייב לנהוג בעדינות רבה בבת ולשמור על קשב רב, עלייך להתרכז בהרפיית האזור ובמתן אפשרות לקבל את המתיחה באהבה. עיסוי פרינאום הוא עניין מאוד אינטימי והוא עלול לחשוף רגשות ותחושות בצורה אינטנסיבית מאוד. אם העיסוי גורם אי-נוחות רבה למקבלת או לנותן, אפשר להפסיקו. עיסוי הפרינאום אינו תנאי או הבטחה מוחלטים לשלמות הפרינאום בלידה ואפשר ללדת היטב גם בלעדיו. אם אי-הנוחות נסבלת, בהחלט כדאי להתגבר על משבר ההתחלה הבלתי נמנע במקרים רבים, ולהמשיך בעיסוי.
 
טיפים נוספים להמנעות מחתך בלידה
 
אמבט אדים - במקביל לעיסוי ניתן לבצע “אמבט אדים” לפרינאום, פעם או פעמיים בשבוע. 
כדי לבצע את הטיפול, מרתיחים כליטר מי ברז, ויוצקים אותם לקערה גדולה. מוסיפים למים שבקערה כף שמן נבט חיטה וענף קטן או מספר עלים טריים של רוזמרין, מצננים מעט, ומניחים את הקערה ובה הנוזל בתוך אסלת השירותים. יושבים על קרש האסלה כמו בזמן עשיית צרכים במשך מספר דקות. זהירות – אדים חמים מידי עשויים לגרום כוייות! שימי יד מעל האדים כדי לאמוד את מידת החום לפני שתתישבי…
פני הנוזל צריכים להיות רחוקים עשרים ס”מ לפחות מהגוף. הטיפול צריך להיות נעים. אם חום האדים גבוה מדי, יש לקום מהאסלה ולהמתין שיצטנן עוד מעט.
אמבט האדים אסור למי שסובלת מדליות באזור המפשעה, או בפתח הנרתיק, או מטחורים.
 
בזמן הלידה - אמרו למילדת שאתם מבקשים, אם אפשר, להימנע מחתך, הכינו מראש בקבוק שמן (שקדים או נבט חיטה) נוסף וסגור והגישו למיילדת תוך בקשה שתקבל את הלידה בלי לבצע חתך.
כתבו בתכנית הלידה שלכם את הבקשה להימנע מחתך, בקשי מהמיילדת לכוון אותך מה לעשות כדי להימנע מחתך.
הפסיקי ללחוץ כשראש התינוק מופיע ומכותר בפתח הנרתיק (שלב ההכתרה) ואז, במקום ללחוץ השתעלי או נשפי חזק (כמו בעת ניפוח בלון) את התינוק החוצה.
בקשי לעבור לתנוחת שכיבה על הצד ברגע שהראש מתחיל לצאת (כך יש פחות לחץ על הפרינאום).

אפרת מינסקי 
דולה – תומכת לידה, מדריכת הכנה ללידה והנקה, מוסמכת מטעם”המרכז הישראלי לחינוך ללידה”
דולה פוסטפרטום- תומכת לאחר לידה בוגרת קורס רכזות “אם לאם” במכללת אורנים שבטבעון.
טלפון - 054-3132020  לאתר של אפרת מינסקי
 
 
 

 הצטרפי לרשימת התפוצה
וקבלי ממני עדכונים, מאמרים
חדשים ומידע נוסף
 

 
 

 

 
 
    
אפרת דבוש נאור | גוף ~ נפש ~ רוח ~ אישה
קליניקה בריאה לנשים - הדר יוסף, תל אביב - 052-4711149 

המילה הכתובה

סיפורי מקרה

מאמרים מחזור ופריון

מאמרים הריון ולידה

מאמרים אחרי לידה

מאמרים שונים

 

טראומה והחלמה

טיפול בטראומה ובחרדה

אובדן הריון

הכנה רגשית ללידה

טראומה בלידה

חיבור למיניות ולתשוקה

 

דרך הרוח

בודהיזם ומיינדפולס 

צמיחה מתוך משבר

מנדלה תרפיה

קורס מנדלה למטפלים

התמודדות עם מחלה

 

דרך הנפש

פסיכותרפיה גופנית

טיפול פמיניסטי

דיכאון לאחר לידה

ליווי קשיי פריון

ליווי רגשי בהריון

אכילה רגשית 

 

 

 

דרך הגוף

שיאצו לנשים 

תזונה סינית 

טיפול בטן 

שיאצו מחזור

שיאצו בהריון

שיאצו אחרי לידה

 

דף הבית

נעים להכיר

מידע שימושי

המלצות שיאצו

המלצות פסיכותרפיה

צרי קשר

 

 

 

 נבנה באמצעות מערכת בניית האתרים www.ima-adama.co.il